Learn Before Flight

Tlo2
Tlo2

Webinary (zajęcia on-line)

W świecie zmieniających się przepisów lotniczych naprawdę ciężko nadążyć. Co więcej, niektóre z nowych uregulowań prawnych nie są wystarczająco precyzyjne, co daje możliwość ich dowolnej interpretacji, a w konsekwencji może skutkować ich błędnym egzekwowaniem. Oferujemy serię cyklicznych zajęć z zakresu  najbardziej istotnych, a czasami wręcz kontrowersyjnych tematów w ramach 3 cyklów: IFR, VFR oraz ogólnego. Zajęcia dedykowane są zarówno dla fanów awiacji, tych co dopiero stawiają pierwsze kroki, jak również do tych bardziej doświadczonych – pilotów oraz instruktorów.

Każdy konwencjonalny wykład jest zakończony sesją Q&A, gdzie każdy ma możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące go pytania.  Dodatkowo, po zakończeniu zajęć, każdy z uczestników otrzyma opracowanie w formie booklet’u zawierające streszczenie

Tematyka

Cykl IFR

Cykl zajęć przeznaczony nie tylko dla rozpoczynających swoją przygodę z lotami IFR lub przygotowujących się do egzaminu ATPL, ale również każdego entuzjasty lotnictwa – który chciałby poszerzyć swoją wiedzę.

#LBF I1: Loty IFR - podstawy

Tematyka: Wymagane wyposażenie statku powietrznego. Wysokości w lotach IFR. Zezwolenia kontroli ruchu lotniczego. Procedury nastawiania wysokościomierza. Przejście z lotu IFR do VFR. Podział i klasyfikacja procedur instrumentalnych podejść do lądowania.

#LBF I2: Procedury przyrządowego podejścia do lądowania

Tematyka: Podział procedur podejścia. Kategorie statków powietrznych. Przewyższenie nad przeszkodami. Segment dolotu. Segment podejścia początkowego. Segment podejścia pośredniego. Segment podejścia końcowego. Segment odlotu po nieudanym podejściu.

#LBF I3: Procedury oczekiwania i odlotu czyli trochę teorii…

Tematyka: Ustalanie procedury odlotu. Rodzaje procedur odlotu. Przewyższenie nad przeszkodami. Czym jest procedura oczekiwania? Strefa i prędkości oczekiwania. Przewyższenie nad przeszkodami.

#LBF I4: Podejścia precyzyjne z praktycznego punktu widzenia

Tematyka: Typ statku powietrznego a realizacja podejścia. Przygotowanie do podejścia. Taktyka podejścia. Przebieg podejścia.

#LBF I5: Podejścia nieprecyzyjne z praktycznego punktu widzenia

Tematyka: Typ statku powietrznego a realizacja podejścia. Przygotowanie do podejścia. Taktyka podejścia. Przebieg podejścia.

#LBF I6: Podejścia RNP (dawniej RNAV) w zrozumiały sposób

Tematyka: Co odróżnia podejścia RNP od innych podejść? Co stoi za różnymi minimami podejścia RNP? Jak używać poszczególnych podtypów podejścia RNP? Praktyka operacyjna w Polsce. Co zaskakuje ATC, a co pilotów?

#LBF I7: LVO (Low visibility operations) - o co cho...?

Tematyka:  Podstawa prawna. LVO, LVTO i LVP – co oznacza. Wprowadzanie LVP na lotnisku i związane z tym ograniczenia. LVO a załoga statku powietrznego: procedura startu i podejście do lądowania.

#LBF I8: Minimums, Minimums!!!

Tematyka:  Podstawa prawna. Ogólne zasady. Minima do startu. Wyznaczanie minimów do lądowania. Minima na kartach podejścia.

#LBF I9: Planowanie paliwa w operacjach lotniczych

Tematyka: Podstawa prawna. Obliczanie składników paliwa. Planowanie paliwa – zasady. Aktualne zmiany w polityce paliwowej. 

#LBF I10: Separacje w kontroli ruchu lotniczego (ATC)

Tematyka: Kogo i po co separować? Zasady zapewniania separacji. Rodzaje separacji. Separacja pionowa. Separacja pozioma. Ślad aerodynamiczny. Zasady zmniejszania separacji.

#LBF I11: PBN - Prosta i Bezpieczna Nawigacja

Tematyka: Aktualny kształt PBN. Dopuszczone sposoby nawigacji. Specyfikacje RNAV i RNP. PBN w realiach General Aviation. Przygotowanie przed lotem.

Cykl VFR

Tematyka z zakresu zasad i przepisów wykonywania lotów VFR

#LBF V1: Loty VFR - jak uniknąć zgłoszenia w CBZ?

Tematyka: Wymagane wyposażenie statku powietrznego. Zasady wykonywania lotów VFR (minima meteorologiczne zależne od przestrzeni powietrznej). Minimalne wysokości lotu. Składanie planów lotu.

#LBF V2: Frazeologia: od uruchomienia do lotu w kręgu (cz. I)

Tematyka: Zasady ogólne. Standardowe frazy i wyrażenia. Frazeologia w języku polskim i angielskim: uruchomienie, kołowanie, start, lot w kręgu nadlotniskowym. Praktyczne porady.

#LBF V3: Frazeologia: lot po trasie (cz. II)

Tematyka: Zasady ogólne. Standardowe frazy i wyrażenia. Frazeologia w języku polskim i angielskim: łączność z FIS, informacja: o ruchu, przestrzeni, warunkach atmosferycznych. Zarządzanie planem lotu. Przydatne frazy i wyrażenia. Praktyczne porady.

#LBF V4: Frazeologia: podejście i lądowanie (cz. III)

Tematyka: Zasady ogólne. Wlot w przestrzeń odpowiedzialności. Manewry nadlotniskowe. Wejście w krąg nadlotniskowy. Manewry opóźniające w kręgu nadlotniskowym. Lądowanie i kołowanie. Przydatne frazy i wyrażenia. Praktyczne porady.

#LBF V5: Lot na lotnisko kontrolowane (tip&tricks)

Tematyka: Zasady wykonywania lotów w CTR. Przygotowanie do lotu. Przebieg lotu. Frazeologia lotnicza. Manewry nadlotniskowe.

Cykl ogólny

Czyli o wszystkim co istotne w lotnictwie!!!

#LBF G1: Ogólne przepisy ruchu lotniczego – od czegoś trzeba zacząć!

Tematyka:  Podstawowe definicje. Wysokości lotu. Kogo obowiązują przepisy ruchu lotniczego? Odpowiedzialność dowódcy statku powietrznego. Zapobieganie kolizjom. Światła na statku powietrznym. Czym jest plan lotu? Sytuacje awaryjne w locie.

#LBF G2: Polska przestrzeń powietrzna

Tematyka: Podział polskiej przestrzeni powietrznej. Stałe i elastyczne struktury przestrzeni powietrznej. Planowanie lotu a przestrzeń powietrzna.

#LBF G3: Służby ruchu lotniczego – o co w tym chodzi?

Tematyka: Gradacja. Służby a przestrzeń powietrzna. Służba kontroli ruchu lotniczego. Stanowiska operacyjne – czyli kto jest kim? FIS/AFIS – czym się różni od ATC. Lotniska niekontrolowane i Kierownik Lotów.

#LBF G4: Plan lotu – czyli jak zrobić to zgodnie ze sztuką?

Tematyka: Zasady ogólne. Kiedy składać, kiedy nie. Praktyka operacyjna.

#LBF G5: NOTAMy – czyli jak je czytać ze zrozumieniem?

Tematyka: Zasady ogólne. Czy warto je czytać? Jak to zrobić szybko i zrozumieć?

#LBF G6: Co nowego w SNOTAMie?

Tematyka: Definicja. Formularze i format. Zasady wydawania. Struktura. Informacja w ATIS. Jak to szybko zrozumieć?

#LBF G7: Masa i wyważenie – osiągi

Tematyka: Terminologia. Ograniczenia masy i środka ciężkości. Dokumentacja. Arkusz załadunku i wyważenia. Obliczanie środka ciężkości.

#LBF G8: Nawigacja

Tematyka: W trakcie przygotowania.

#LBF G9: Jak ogarnąć briefing z meteo?

Tematyka: Krótka powtórka: atmosfera i jej stany, gradienty, masy powietrza, układy baryczne i frontowe, zjawiska meteorologiczne istotne dla lotnictwa. GAMET, SIGNIFICANT, mapy wiatrów górnych, klucze METAR i TAF – kiedy i po co używać? Mapy radarowe i satelitarne.

#LBF G10: Czynnik ludzki w lotnictwie – czy jesteśmy nieomylni?

Tematyka: Błąd a naruszenie? Ukryte zagrożenia. Zagrożenia środowiskowe. Zagrożenia organizacyjne. Błędy proceduralne. Błędy w komunikacji. Środki zaradcze w zarządzaniu zagrożeniami i niepożądanymi błędami. Model TEM i SHELL a kokpit.

#LBF G11: Stres w kokpicie – pomaga czy przeszkadza?

Tematyka:  Czym jest stres? Źródła, kategorie i poziomy stresu. Stres skumulowany a jednostkowy. Nasza reakcja na stres. Tolerancja stresorów. Stres a reakcje. Wpływ stresu na wydajność. Czym jest „Break point”?  Case study – czyli ciekawe przypadki.

#LBF G12: Jak z tymi światłami? Oświetlenie nawigacyjne – szkolenie dla pilotów

Tematyka:  Informacje ogólne. Latarnie lotnicze. Oświetlenie nawigacyjne podejść. Oświetlenie nawigacyjne dróg startowych. Oświetlenie nawigacyjne dróg kołowania. Oświetlenie nawigacyjne na płytach postojowych / do odladzania. Znaki pionowe i oznaczniki.

#LBF G13: Publikacje służby informacji lotniczej – co w nich znajdę?

Tematyka:  Rola i zadania służby informacji lotniczej (AIS). Publikacje: AIP, NOTAM, SNOWTAM, PIB – ich układ i zawartość. Odpowiedzialność za publikacje AIS. Obieg informacji i zasady publikacji danych w AIP. Gdzie to wszystko znaleźć. i oznaczniki.